Jagson Colorchem Limited JAGSON COLORCHEM LIMITED
English Chinese Korean Spanish Turkish
HOME Hakkımızda AMBALAJ Yorumlarınız İletişim Özel Fırsatlar Haberler
 
A GOVT. RECOGNISED
EXPORT HOUSE
 

Jagson Hakkında

Yorumlarınız için
Contract Manufacturing
About Us
Üretim
 

ISO 9001:2000
ISO 9001:2000 CERTIFICATION
 

Hakkımızda


Jagson Colorchem Limited Renkleri.

Hayatın her anında renklerin arı bir yeri vardır. Hiçbir şey bir parçacık renk katılmadan tam değildir. Her türlü ifade ve duygu renkler ile daha kolay anlatılabilir ve anlaşılabilir. Jagson Colorchem hayat dokusuna en iyi renklerin sunulabilmesi için içtenlikle çalışır.

  History in brief Kısa Tarihçemiz:
Grubumuzun başarı hikayesi taa 1976 yılına dayanır. Bu tarihte D. Mahesh & Co. Adıyla boya ve kimyasal ticareti yapmak üzere bir şirket kurulur. Enzim ve tekstil-deri üretim faaliyetlerimiz ise Yeni Delhi’de Nirmal Udyog ile başlar. Bundan sonra da Ahmedabad’da Dyechem & Allied Products adlı bir başka ticaret firması kurulur. Bu firma bölgedeki tekstil firmaları ile devlet kuruluşlarına büyük miktarlarda mal satmayı başararak büyür. 1986’da yine Ahmedabad’da Reaktif, Asit ve Direkt boyaların üretimine başlanır.

 JAGSON COLORCHEM LIMITED uluslararası Boya ve Boya yardımcı maddeleri pazarlarında iyi tanınmış ve kendini ispatlamış bir firmadır. Jagson Group of Industries geniş bir ürün yelpazesine sahip olu bunlar : Reaktif, Asit, Direkt, Vat, Basic, Naphthols, Based, Sakts, ve boya yardımcılarıdır.

Jagson Colorchem kaliteli ürünleri mükemmel servis ve makul fiyatlarla sunmayı ilke edinmiştir.

Müşteri portföyümüz tekstil, deri, mürekkep, kağıt, yağ, boya, jüt, sınai boya gibi değişik alanlarda iş yapan seçkin ve ne istediğini bilen, kaliteye önem veren saygıdeğer firmalardan oluşur.

Laboratuvar : Lab Facilities
Test ve kontrol için laboratuvarımızda aşağıdaki üstün ve modern cihazlar bulunmaktadır.

  • Gretec Macbeth Spectrophotometer
  • Otomatik kurutucular
  • Yıkama haslığı, ışık haslığı makinesi
  • Çalkalama yıkama makinesi
  • Deri Kurutma makinesi
  • Pad Batch boyama makinesi
  • Elektronik balanslar

Ayrıca boya ve tesktil alanında kullanılan birçok farklı cihaz.

Expansion Plan:
In JAGSON AGROCHEM INDUSTRIES already having formulation unit of few Pesticides, now expanding to manufacture and formulating extensive range of Crop Protection Chemicals viz : Insecticides, Miticides, Fungicides, Herbicides, Micronutrients along with Zinc Sulphate.

Production Capacity: Production Capacity
Jagson today has a total capacity of 5000MT/PA of dyestuff including all reactive, acid and direct dyes. Our production facilities include Spray Driers, Tray Driers and Fluid Bed Driers supported with reverse osmosis sytem in order to make salt free dyes. Sophisticated Nauta mixture and blender are used for standardizing and de-dusting of final products. This fulfills the Jagson Group's commitment towads worker's safety and industrial hygiene.

Environment Environment:
Jagson Group of Industries have a attitude of healthy respect toward protection of precious natural resources. Our sensitivity is reflected aptly with our active participation in green environment to operate society & our industrial effluent is treated in common treatment plant known as The Green Environment Services Co-Operative Society Ltd. We are always for efforts to reduse waste through reuse & recycling.

Quality Policy & Customer Service: Quality Policy & Customer Service
We believe in strong relationship on the basis of trust in our clients, business friends and employees which we experienced for more than 20 years. Our clients are not only our patrons but our top priority. To reach the client's satisfaction and their edge we develop our product line with our own new indigenous technologies. A large number of clients of high repute are proof that we are on the right track.

Inworld wide activities of JAGSON, all our employees are facing new challenges daily and we will be happy to halp clients to find a solution for dyestuff and intermediate requirements.

Competition is the driving force in dyes and intermediates industry. Competition that is not just the national phase but incressing in global scale. In near future we will see india as a major player in the world's dyes and intermediaes market and we proud to be a part.

'Quality is the best way of eliminating competition.' We have set high standards and constantly out done ourselves in mintaining impeccable standards of quality.

JAGSON GROUP OF INDUSTRIES

JAGSON GROUP OF INDUSTRIES

 

 
 
Nylon Boyalar
Deri Boyaları
Yün Boyaları
Kağıt Boyaları
Mürekkep Boyaları
Tarım Boyaları
Solvent Boyaları
Gıda Boyaları
Özel formüller
Pigmentler
Kağıt için tuzsuz boyalar
Batik Boyaları
Kıvam arttırıcılar
Naftol
Tuzlar
Fast Bazlar
Rapid Boyalar
Jagson Colorchem Limited

 

 

 
 
"Our other Speciality Product"
 
 
 
 
 
Corporate Office
Phone :+91 79 25832873 / 25892854 / 25831175 / 22868349
Email :info@jagson.com